Комментарии:
.
ОтветитьΒλέποντας τα βίντεο , τις θεάσεις και το πόσος κόσμος σκέφτεται λογικά αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχει ελπίδα στην χώρα μας.
ОтветитьΣυμπέρασμα;
Ευρώ όσον καταστροφή.
Το Ευρώ 💶 είναι Γερμανικό
Νόμισμα,για τον λόγο αυτό
η Ευρωπαϊκή Τράπεζα.εδρευει
Στην Φρανκφούρτη.
Κτίστηκε.συμφωνα με την
Δομή.της Τράπεζας της Δήλου, αυτό τα λέει όλα
Με το ευρώ σου κλείνουν τις τράπεζες και υπογράφεις ότι θέλουν δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο
ОтветитьΤο θέμα δεν είναι ευρώ ή δραχμή είναι πολύ λάθος η ερώτηση, το θέμα είναι αν μια χώρα ελέγχει ή όχι την νομισματική πολιτική της, αν έχει τον έλεγχο μπορεί να υποτιμήσει την αξία του ή ακόμα και να την αυξήσει μα πάνω απ'όλα δεν μπορεί να εκβιαστεί όπως έπαθε η Ελλάδα από την ΕΕ, όσες επιθέσεις και να έχει δεχθεί η Τουρκία και η Ρωσία στο νόμισμα τους και στην οικονομία τους όσο έχουν τον έλεγχο πάντα θα υπάρχουν χώρες που θα θέλουν να συνδιαλλαγούν μαζί τους.
ОтветитьΓιατι δεν κυκλοφορησε το ενα ευρω σε χαρτινο νομισμα? ωστε να μην θεωρηθει " ψιλα" .Πιστευεις οτι το ξεχασαν , δεν το σκεφτηκαν? ηταν σκοπιμο? μηπως τελικα αυτες οι σοφες κεφαλες δεν ειναι και τοσο σοφες?
ОтветитьΩραίος
ОтветитьΈνα πράγμα αναρωτιέμαι κύριε Κοσμά, γιατί δεν χειρίζονται τα 0ικ0ν0μικα της χώρας τόσο αξιόλογοι και επίκαιροι επιστήμονες όπως εσείς
Ответитьεγω αναρωτιέμαι, προς τι αυτη η υποθεση εργασιας¨Ευρώ ή Δραχμή, εν ετη 2024... μια χαρα δεν ειμαστε στο Ευρο, με τον επι 5ετια τωρα, καλιτερο προθηπουργο, και κηβερνηση της μεταπολιτευσης.
Θελω να πω...αφου η Χωρα σίνφωνα με το 41% του 53% που το διαλαλει, και το αλλο 47% του 100%, που ειναι υπερανο ή υπερπεραν, του θεματως του βιοπορισμού, δεν ασχολητε, προς τι το οφελος της κουβεντας αυτης ΄΄?
νατανε το 81, χρονια δοξασμενα.....οποιος και οποια εδω μεσα ειναι πανο απο 50, ξερει τι εννοω...το ευρο και το δολαριο ειναι τελειωμενα, οπvw τελειωμενοι ειναι και ολοι οσοι ανοικουmai στο 90 % των εισοδιματων, απο κατω προσ τα πανω, παγκοσμιος...το επικαιρο ερωτημα δεν ειναι Ευρο/δολαριο ή Δραχμη, αλλα, Ευροδολαριο ή Bitcoin
ОтветитьΕξαιρετική δουλειά!
Επιτέλους κάποιος που δεν προσπαθεί να σε πείσει, Σου αναφέρει τα γεγονότα εμπεριστατωμένα και σε αφήνει να βγάλεις τα συμπερασματά σου.
το πρόβλημα είναι στην φορολόγηση των βιομηχανιών και ελεύθερων επαγγελματιών που εκανε τις βιομηχανίες να κλίσουν η να μεταφερθούν , γιατί πριν το 1990 και γαλα εξαγαμε και λαδι και φρουτα και μελι και πολλά αλλα που παρήγαγε η θεσσαλια , η ανθελληνικές πολιτικές φορολογισης και η ανοιπαρξια της δηκεοσηνης και κινονικης πολιτικής έφεραν την Ελλάδα εδω που την εφεραν………...
ОтветитьΕυτυχώς υπάρχουν κανάλια σαν αυτό και ενημερώνεται ο κόσμος χωρίς πολιτικές παρωπιδες. Μπράβο!
ОтветитьΜου αρεσει που στο τελος δεν λεει τη δικια του αποψη αλλα μας δινει τροφη για σκεψη. Απο δικια μου εμπερια στο εξωτερικο σ διαφορες χωρες κατεληξα πως με δραχμη θα ημασταν πιο ανετοι εσωτερικα (αλλα μαλλον βραχυπροθεσμα οπως κατλαβα και απο το βιντεο), αλλα με πολυ μειωμενη δυναμη οταν βγαιναμε από τα συνορα της χωρας, ενω με ευρω εχουμε καποια δυναμη και προς τα εξω, σιγουρα δεν εινα ιδανικο νομισμα, αλλα μηπως εν τελει το προβλημα ειναι αυτο που μας αφηνει σαν προβληματισμό ο Κοσμάς; Δεν ειναι το νόμισμα, αλλά η νοοτροπία μας? Η σπατάλη?
Ответить.. φανταστείτε!; Εκατό χρόνια μοναξιάς έχουμε να ζήσουμε μπροστά μας.τεσερις γενιές πάνε στραφι.
ОтветитьΚρατος που δεν εχει δικο του νομισμα ειναι καταδικασμενο να πτωχευση καταλαβατε τωρα γιατι θα ειμαστε χρεωμενοι για 200 χρονια εσυ ρε που κανεις το ξερολα καταλαβες οτι σε μια νυχτα 352 δραχμες εγιναν 1 ευρω καταλαβες οτι και στην ΕΟΚ και στα μνημονια μπήκαμε με μαγειρεμενα κρητηρια καταλαβες οτι η χωρα δεν λογο στα εσοδα του ειναι ολα υποθηκευμενα αυτα που λες ειναι για πιθικους δεν επρεπε να μπουμε στο ευρω το οποιο δεν ειναι νομισμα ειναι κατασκευασμα μετρα ρε παπαγαλε ποσες χωρες ευρωπαϊκές ειναι τωρα με ευρω χρεωμενες ακομα και η Γερμανια πηρε τον κατηφορο δεν σε τιμα η μπουρδολογια σου
ОтветитьΚανένα δίλημμα.
ΑΠΛΆ: ΔΡΑΧΜΉ.
"ΓΙΑ ΠΆΝΤΑ" !! 😡
Δραχμουλα και πάλι δραχμουλα μας έβαλαν στον
Καιάδα οι αλήτες και ο πάτος
Είναι αχανής το τέλος δεν
υπαρχει
Η κατακλείδα ήταν ότι φταίει κατασπατάληση. Ας το πούμε όμως και με το όνομά της. Φταίνε η κυβερνήσεις του πασοκ και της νέας δημοκρατίας ναι ή όχι;
ОтветитьΤα πλεονεκτήματα του ευρώ στην πλειοψηφία τους θα τα χαρακτήριζα αστεία στην καλύτερη γελοία στη χειρότερη στην πλειοψηφία τους...κάποια λίγα είχαν όντως νόημα και λογική βάση...συμπέρασμα δραχμή δαγκωτο...όταν όμως έχεις κυβερνήσεις που κάνουν συστηματικά αυτοκτονικές οικονομικές κινήσεις...είτε δραχμή είτε ευρώ δεν έχει διαφορά γιατί η πορεία είναι έτσι κι αλλιώς προς τον γκρεμό...
ОтветитьΔραχμή Δραχμή Δραχμή
Η Δραχμή είναι για τον λαό Το ευρώ είναι για να υποδουλοσεις το λαο
Νίκο ήρωα αυτόν που θα μας βγάλει από το ευρώ των ναζί δολοφωνων
ОтветитьΚαλη ενημερωση.το θεμα ομως στην ελλαδα,οπως παντα ειναι οτι δεν γινεται σωστη κατανομη του χρηματος.δηλ παντελης,ελλειψη εθνικης στρατηγικης αναπτυξης.αλλα τι να λεμε;προτεκτορατο ειμαστε.....
ОтветитьΝάσαι καλά με έκανες κ γέλασα! 😂😂😂
ОтветитьThe issue is even simple. Question: Who controls the fiscal policy of the Euro? Answer: European Central Bank eurocrats. Therefore in essence they govern Greece. No "big picture" economic decision is in the control of any respective Greek Govt.Especially when it comes to public spending. Which in turn means, that any respective national Parliament in Athens is only for "flower shows" its in the past.
ОтветитьΕάν ή Ελλάδα βγει από την Ευρώπη, και επιτρέψει στην δραχμή. Θα πρέπει πρώτα να δεί εάν υπάρχει ή δραχμή.
Εάν δεν γίνει Ανταγωνιστική και δεν πληρώσουν οι κλέφτες τα κλεμμένα. Και να γίνει κράτος, η κρίση στην Ελλάδα, δεν είναι μόνο οικονομικη. Δεν έχει καμία σημασία εάν θα είναι στο ευρύ ή στην δραχμή.
Δύσκολος ο σχολιασμός ενός βίντεο μισής ώρας σε λίγες γραμμές. Το δίλημμα δεν είναι ευρώ η δραχμή. Το δίλημμα είναι προστατευτισμός ή “άνοιγμα των αγορών”. Το “άνοιγμα των αγορών” έγινε σταδιακά απ΄την δεκαετία του ‘80. Αποτέλεσμα ήταν η αποβιομηχάνιση διότι η Ελληνική παραγωγή για ιστορικούς λόγους βρισκόταν σε διαφορετική φάση καπιταλιστικής ανάπτυξης από την Δυτική Ευρώπη με αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί η Ελλάδα ως αγορά και μόνο και όχι ως παραγωγικός συνεργάτης. Άρα το μεγάλο ευρωπαϊκό καπιταλιστικό κεφάλαιο ενδιαφέρθηκε να αναπτύξει την κατανάλωση και όχι την παραγωγή στην οποία είδε έναν ανταγωνιστή. Σαν πολίτες και σαν πολιτικό σύστημα στην ενσωμάτωση στις ευρωπαϊκές δομές βρήκαμε την απάντηση στην “οικονομική υπανάπτυξη” η οποία απλούστατα ήταν η διαφορά φάσης της ανάπτυξης της ελληνικής παραγωγής. Θεωρώ πως αυτά τα 45 χρόνια εφαρμογής αυτών των πολιτικών αν υπήρχε προστατευτισμός τώρα θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα. Εδώ έρχεται η ευθύνη των πολιτικών οι οποίοι δεν ενδιαφέρθηκαν για εργαλεία προστατευτισμού όπως είναι το νομισματικό αλλά για πλήρη και άνευ όρων ενσωμάτωση σε μια δομή που απλούστατα ενδιαφερόταν μόνο για την αγορά της Ελλάδας. Αν λοιπόν φίλε μου έχεις το νομισματικό εργαλείο είχες και άλλα εργαλεία δεν θα χρειάζεται να αγοράσεις γαλλικό αυτοκίνητο για το αφεντικό αλλά ελληνικό οπότε εκτός απ’ το να δουλεύεις σερβιτόρος σε ξενοδοχείο θα μπορείς να επιλέξεις και τη θέση του μηχανικού σε κάποια βιομηχανία. Όλα αυτά βέβαια σ’ ένα παράλληλο σύμπαν διότι δεν υπάρχει καμία προϋπόθεση για εφαρμογή μιας τέτοιας πολιτικής όταν όλοι βολεύονται με την απαγόρευση πολιτικών εναλλακτικών λύσεων. Χαρείτε λοιπόν τον “παράδεισο” που φτιάξαμε όλοι μας με επίμονες προσπάθειες τα τελευταία 45 χρόνια και βρείτε μια χώρα να μεταναστεύσουν παιδιά σας.-
ОтветитьΚαι δεν μας ρωτησε κανεις αν θελουμε η οχι, αποφασιζουμε και διατασουμε.
Τοση δημοκρατια !!
Ναι αλλά εσένα ποια ειναι η γνώμη σου? 😂
ОтветитьΣυγχαρητήρια για την εξαιρετική σου δουλειά σε όλα σου τα βίντεο!!! Είσαι καταπληκτικός και να στο πω και έτσι διαφωτιστικός στα οικονομικά!!!❤❤
ОтветитьΤι καθοριζει την αξια ρου χρηματος ρε φιλε?
ОтветитьΑκούω πολλά κατασπατάληση κτλ και των περισσότερων το μυαλό πάει σε σπατάλες (δάνεια η άλλες μορφές) για αυτοκίνητα, ακριβές διακοπές, και πολλά τέτεια. Νομίζω ότι πολλοί ξεχνάνε ότι υπήρχε και αλλου είδους κατασπατάληση. Απεργειες χωρείς νόημα, άτομα που δεν δουλεβανε παραγωγικά σε δημόσιες και άλλες υπηρεσίες, φοροδιαφυγή, άτομα σε δουλιές χωρίς της απαραίτητες γνώσεις, "μίζες", και διάφορα τέτοια ...
Το ότι η Ελλάδα δεν αξιωπιοισε της ευκεριες γιατί πολοί κοιτούσαν μόνον την πάρτη τους ...
😊
ОтветитьΤο πρόβλημα δεν ήταν το ευρο.Τα προβλήματα ηταν και είναι η ελληνική πραγματικότητα δηλαδή οι υπεξαιρέσεις κ οι μίζες των πολιτικών,ήταν ότι καταστράφηκε η αγροτική παραγωγή, η χώρα κάλυπτε όσον αφορά τα αγροτικά προϊόντα όλες της τις ανάγκες και είχε και πλεόνασμα πλέον δε καλύπτει ούτε το 10% των αναγκών.Επισης είχαμε βιομηχανία πλέον δεν έχουμε σχεδόν τίποτε όλα είναι εισαγωγές.Τελος ο Έλληνας κατά το πλείστον δεν είχε ιδιωτικό χρέος πλέον 9/10 χρωστάνε σε στεγαστικά κ αλλά πολλά δάνεια
ОтветитьΕδώ με δραχμές την δεκαετία του '80 δεν μπορούσαμε να ανταγωνιστούμε ΗΠΑ και Γιαπωνία και είχε κάνει ο Παπαντρέου 3 υποτιμήσεις για πλάκα. Θα σταθούμε τώρα μόνοι μας απέναντι σε Κίνα, ΗΠΑ, Ινδίες, Ευρωπαική Ένωση, και όλους αυτούς τους ανταγωνιστές? Θα μας στέλνουν οι Αμερικάνοι F32, κι εμείς γι αντάλαγμα θα τους στέλνουμε σαρδέλα και τζατζίκι? Πηγαίνεται σε καμιά χώρα που δεν έχουν να φάνε, και παρακαλάνε να τους βάλουνε στο ευρώ, και θα καταλάβετε.
ОтветитьΠαιδιά, εάν είναι να γυρίσουμε στην δραχμή, να ναυπηγήσουμε και τριήρεις προς υποστίρηξη των αποικιών μας (σε Σικελία, Μακεδονία, και Μικρά Ασία).
ОтветитьΕνα πλεονεκτήμα της δραχμης δεν ειναι πως θα ειχαμε κινητρο να παραγουμε επιπλεον προϊοντα γιατι για τον ελληνα θα ηταν συμφερον να παρει ενα προϊον του ιδιου νομισματος
ОтветитьΤελικά το πρόβλημα ήταν, είναι και θα είναι η κατασπατάληση του Χρήματος...
ОтветитьΕξαιρετικός οπως παντα!
ОтветитьΕγώ αυτό πού κατάλαβα είναι ότι η Δραχμή είναι για τον φτωχό καλύτερη γιατί για παράδειγμα 300 δραχμές η κυριακάτικη εφημερίδα 3 ευρώ μετά το ευρώ ο επιχειρηματίας βέβαια ωφελειθηκαν από την σταθερή συναλαγματηκη ισοτιμία. Δραχμή και πάλι Δραχμή ούτως ή άλλως η Ευρώπη πάει για φούντο
ОтветитьΚαμιά ανάγκη για παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας. Καμιά ανάγκη για ξεπούλημα περιουσιακών στοιχείων του δημοσίου. Καμιά αγωνία για capital controls και εκβιασμούς από την ΕΚΤ. Ελκυστικό όλα τα made in Greece προϊόντα , αγροτικά, κτηνοτροφικά, τουριστικά. Έλεγχος στο ισοζύγιο εισαγωγών εξαγωγών.. Περισσότερη εσωστρέφεια και θέσεις εργασίας. Καμιά αυτοκτονία Έλληνα,δεν θα είχε συμβεί, επειδή πτώχευσε από την μία μέρα στην άλλη. Επίσης ο πληθωρισμός υφίσταται και με το Ευρώ. Και τέλος, γιατί να μην κόβεις χρήμα και να το δανειζεσαι μέσω των συστημικών τραπεζών,που λειτουργούν ως μεσίτες των αγορών και της ΕΚΤ.
ОтветитьΈξοδος, οχι μόνον απο το ευρώ, αλλά απο την Ευρωπααική Ένωση και τις δαμόκλειες νομοθεσίες της που δίνουν φτερά στο κέντρο και καταστρέφουν την περιφέρεια. Η Ουγγαρία πάει πολύ καλά, η Τσεχία , η Βουλγαρία το ίδιο. Όλες οι χώρες χωρίς Ευρώ πάνε καλά.Ακόμα και η Αλβανία έχει φοβερή ανάπτυξη. Έτσι και αλλιώς , σε 5 χρόνια δεν θα υπάρχει Ευρώ..
ОтветитьΝτροπη να χρησιμοποιείς
Γκεμπελικες μεθόδους για να περάσεις λάθος μηνύματα!
Δεν εχεις
Σκεφτεί πως η τεράστια προσφορά «παραπληροφόρησης»δημιουργεί μικρή ζήτηση για πληροφορία; βασικη οικονομική αρχη
που αγνοείς!
Αν στην Σιγκαπούρη άκουγαν όσα «επιστημονικά» αναλύεις θα άλλαζαν πολλα!
Κριμα πραγματικά
Το μεγάλο επιχειρήμα του λόμπι του Ευρώ είναι πως με το ευρώ υπάρχει χαμηλός πλυθωρισμος και ανταγωνισμός,, εγώ δεν θα πω τι νομίζω αλλά τι έγινε με αποδείξεις,, η ψωρό δραχμή με 20% πλυθωρισμο κ υποτιμήσεις παρέδωσε την οικονομία στα μερκελοταλιμπάν με το κιλό το ψωμί, το κανονικό ψωμί κιόλας οχι αυτό το σφουγγάρι που το λένε ψωμί το Fake ψωμί στις 250 δραχμές το κιλό το 2002...και με τα μερκελοταλιμπάν εχει 2.5 ευρώ 400% πάνω δηλαδή,, εν πάση περιπτώσει τα 800 ευρώ σήμερα δεν έχουν ούτε 40.000 δραχμές αγοραστική δύναμη της δραχμής του 2002..στην πραγματικότητα ο βασικός 220.000 δραχμές του 2002 είναι 3.200 ευρώ σήμερα..το ευρώ γύρισε τον κόσμο στην εποχή των σπηλαίων..εν πάση περιπτώσει πάμε παρακάτω λένε ο ανταγωνισμός με ευρώ .που είναι?? Πάμε παρακάτω λένε το ελεύθερο εμπόριο με ευρώ που είναι? Εκτός αν εννοούν το ελεύθερο εμπόριο μεταξύ Άμφισσας και Λιβαδειάς ,,τα Γρεβενά με την Κοζάνη..η Νάπολι με την Πεσκάρα και η βιλαρίμπα με το βιλαμπαχο
ОтветитьΜα γιατί αποσυνέδεσες το ζήτημα του ευρώ από το ζήτημα του χρέους; Όπως φάνηκε, αυτά τα 2 ήταν απόλυτα συνδεδεμένα. Και στο γιατί αυξήθηκε το χρέος και στο τι θα συνέβαινε από εδώ και πέρα. Δηλαδή είναι προφανές ότι με ένα σκληρό νόμισμα όταν συνδέεται μια δυνατή οικονομία υψηλής οργανικής σύνθεσης κεφαλαίου όπως η Γερμανία και μια οικονομία χαμηλής οργανικής σύνθεσης & έντασης εργασίας όπως η Ελλάδα, η μία θα παράγει πλεονάσματα και η άλλη ελλείμματα. Δηλαδή είναι δεδομένο ότι μετά από 20 χρόνια η αδύναμη οικονομία θα έχει συσσωρευμένα ελλείμματα και χρέος.
Το 2ο ζήτημα είναι ότι γράφεις πως θα μπορούσε η Ελλάδα με τον φτηνό δανεισμό να ανταγωνιστεί ξέρωγω τη Γερμανική Βιομηχανία, αλλά πρακτικά "μαζί τα φάγαμε". Το πιστεύεις αλήθεια αυτό; Όντως η Ελλάδα θα μπορούσε να έχει Volkswagen, αλλά κάναμε κακοδιαχείριση; Δεν υπάρχουν και άλλοι νόμοι εκεί που αποδεικνύουν γιατί με κοινό νόμισμα μια Ελλάδα δεν θα έφτανε ποτέ μια Γερμανία;
Μου αρέσει πολυ η ανάλυση και σ' ευχαριστώ για οτι μας μαθαίνεις.
Θέλω την ΔΡΧ καλυτερα με εθνικο νόμισμα, αγόραζα το 1993 πίτα σουβλάκι 40 ΔΡΧ
και τυρόπιτα 30 ΔΡΧ
ο λογαριασμός ΔΕΗ 1800 ΔΡΧ
Αυτός ο ανόητος μαθαίνει τον κόσμο κάτι που το έχουνε ορίσει, ή αυτός ο ανόητος είναι όντως ανόητος,
Εάν δεν ήταν συμφέρον να υπάρχει εθνικό χρήμα , δεν θα υπήρχε τότε ούτε σε αυτούς που έχουν π.χ. Ελβετία ,Ρωσία, Γερμανία, Αγγλία που είχε βγη από την Ευρώπη χαζε, άρα μόνο από αυτό μπορείς να καταλάβεις το πόσο συμφέρον είναι να υπάρχει σε μία χώρα εθνικό χρήμα δικό της ! Αυτός ο μπούφος λέει μόνο βλακιες,
Τετοια άτομα έχουν καταστρέψει την ελλάδα, κοιτάξτε τον ανοητο που έχει γίνει αγγλόφωνος , πίσω του γραφεί Like και μαλακίες πουλημένε ,καλά που μιλάς ακόμα ελληνικά πες ευχαριστώ .
Δεν βρίσκω υπομονή να απαντήσω στην μαλακιες που λέει ,100% είναι λάθος ο χαζός
Μπήκαμε στο ευρώ.. χωρίς πολλές αντιρρήσεις.
Με τις ίδιες μεθοδεύσεις προπαγάνδας, π τους κλέψανε τα χρήματα στο χρωματιστό το 1999.
Οι χώρες π ανέφερες ήταν ήδη σε ανάπτυξη, πριν την ένταξη τους σε ευρώ.
Όλα όσα λες υποθετικά είναι μπούρδες, γιατί υπάρχει η πραγματικότητα, π λέει ότι χάσαμε τα σπίτια μας, να έχουμε ενέργεια, να έχουμε πρώτης ανάγκης αγαθά κ εθνική ανεξαρτησία.
Τα χάσαμε.
Όσο για την υπόλοιπη Ευρώπη, γέμισε νατοϊκά ανδρείκελα εντολοδόχους.
Η σύγκλιση ήταν το 🥕, π ακόμα τρως.
Όσο εξετάσεις την οικονομία ξεκομμένη από την γεωπολιτική, της οποίας είναι εργαλείο είσαι σε μαύρα μεσάνυχτα.
Ότι έγινε στη Ελλάδα την Κύπρο κ τον νότο, ήταν για να χάσουμε εντελώς εθνική ανεξαρτησία κ να γίνεται σε γεωπολιτικό επίπεδο ότι ξετυλίγεται μπροστά μας σήμερα.
Καληνύχτα...
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ . Aτελείωτο λογίδριο. Το ευρώ ήταν το μεγαλύτερο δώρο που μπορούσε να δοθεί στην Ελλάδα και αποτελεί το δεύτερο αποθεματικό νόμισμα στο κόσμο. ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΚΡΑΤΟΣ !!!!. Τώρα με την ψηφιοποίηση κάπως έχει μαζευτεί. Ούτε Κτηματολόγιο, ούτε περιουσιολόγιο, ούτε δρόμους, ούτε αεροδρόμια είχες. Το μόνο που είχες στρατιά δημοσίων υπαλλήλων και ένα ασφαλιστικό το οποίο χρεοκόπησε τη χώρα, όπως και η υπογεννητικότητα. Μόνιμα να ρίχνουμε τις ευθύνες στους άλλους εκτός από τους ευατούς μας. Αν δεν είχες το ευρώ, ότι συνάλλαγμα μάζευες από τους άδηλους πόρους, θα εξαφανιζόταν σε μηδέν χρόνο από το short-selling.
Ответить